سالگرد اعلامیه بالفور و نقش انگلیس در شکل گیری رژیم صهیونیستی

۱۴ آبان ۱۴۰۲
مشاهده ۱۰۲۶

در سالروز صد و ششمین سالگرد صدور اعلامیه ننگین بالفور در سال ۱۹۱۷ نشستی با موضوع « اعلامیه بالفور و  نقش انگلیس در شکل گیری رژیم صهیونیستی» در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد. 

در این نشست با اشاره به تاریخ دوم نوامبر ۱۹۱۷ که طی آن بالفور وزیرخارجه وقت انگلیس با صدور نامه ای خطاب به روتشیلد از تشکیل خانه ملی برای یهود در سرزمین فلسطین حمایت کرد، تاکید شد که این اعلامیه که زمینه سازی آن از سال ها قبل انجام شده بود، نخستین گام رسمی‌برای تأسیس رژیم جعلی صهیونیستی در سرزمین فلسطین در راستای پاسخ دادن به مطالبات صهیونیسم جهانی بود.

دولت جعلی رژیم صهیونیستی سه دهه بعد در سال 1948 و در یوم النکبه بر پایه این اعلامیه در قلب سرزمین‌های اسلامی‌بنیان گذاشته شد و بحرانی را رقم زد که همچنان و با گذشت بیش از ۷۵ سال همچنان ادامه دارد.

در این نشست بر مبنای اسنادنگاری و تاریخ نگاری بیان شد که اعلامیه بالفور سرآغازی برای مهاجرت تدریجی صهیونیست ها از نقاط گوناگون جهان و آوارگی ملت فلسطین با قدمتی چندین هزار ساله در این سرزمین مقدس شد. 

نتایج اجرای این اعلامیه حاصلی جز بی ثباتی، ناامنی و منازعات خونین و به تبع آن ایجاد تنش های روزافزون در منطقه حساس غرب آسیا نبوده است. از سوی دیگر ادامه جانبداری انگلیس و آمریکا از رژیم اشغالگر صهیونیستی بر پایه اهداف شوم این اعلامیه نتوانسته است آرمان فلسطین را پایان داده و رژیم صهیونیستی را تثبیت کند.

اگرچه اقدامات صهیونیست ها از جمله مصادره اراضی، الحاق و شهرک سازی وضعیت فلسطین را پیچیده تر و آینده منطقه را با چالش های جدی تری مواجه کرده است. وقایع اخیر در غزه نیز نشان می دهد که اعلامیه بالفور و جنایات علیه فلسطین نتوانسته به این رژیم جعلی هویت بخشد و همچنان ملت فلسطین با ادامه مبارزات با تمامی ابزارها و راهکارهای ممکن از آرمان فلسطین حمایت می‌کنند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است