طی ۴۸ روز تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه، جایگاه حقوقی و اعتبار اخلاقی قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه در معرض آزمونی خطیر قرار گرفت و موجودیت اشغالگر، اعتبار نظامات بین‌المللی را بی‌محابا به چالش کشیده است.
۱۴۰۲/۰۹/۱۱ بازدید: ۱۰۰
-->
طی روزهای گذشته نوار غزه شاهد آتش بسی موقت برای آزادی متقابل دستگیرشدگان و زندانیان و امداد رسانی محدود به غزه بود؛ آتش بسی که نهایتاً نه به دلیل احترام به رأی مجمع عمومی سازمان ملل و یا قطعنامه شورای امنیت، بلکه به واسطه چانه زنی‌های سیاسی و میانجیگری قطر عملیاتی شد.
۱۴۰۲/۰۹/۰۸ بازدید: ۱۳۹
-->
رشد علم و تکنولوژی و دستاوردهای هوش مصنوعی نوید دهنده زندگی بهتر توامان با آرامش و همزیستی مسالمت آمیز می‌باشد. ولی در هزاره سوم تحولات بین المللی و منطقه ای در عین سرعت گرفتن با خشونت و جنایت های مضاعفی همراه شده است. به گونه ای که اگر در قرن بیستم به فاصله زمانی یک دهه ای شاهد یک بحران خطرناک بودیم، این روند در قرن بیست یکم به بروز یک بحران در یک سال رسیده است، در این میان نظام بین الملل و عرصه سیاستمداران برجسته جهانی با خلاء و کمبود دستاورد قابل توجه در پیشگیری از بحران‌ها و خصوصا" حل و فصل منازعات خونین مواجه می‌باشد.
۱۴۰۲/۰۹/۰۶ بازدید: ۷۶۴
-->
درست ده روز پیش از عملیات طوفان الاقصی ، «رابرت بوئر» رئیس کمیته نظامی ناتو، در تاریخ 27 سپتامبر 2023 سفر دو روزه ای به اسرائیل داشت. وی در این سفر ضمن ملاقات با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی، از مرزهای غزه و مناطق اشغالی دیدار کرد.
۱۴۰۲/۰۹/۰۵ بازدید: ۱۵۴
-->
دکترین دو ستونی (Twin pillars doctrine) یادآور راهبرد دولت نیکسون برای حفظ نظم لیبرال در خلیج‌فارس پس از خروج انگلستان از منطقه در سال 1969 است که با عنوان دکترین «دو ستونی نیکسون» نام‌گذاری شد.
۱۴۰۲/۰۹/۰۴ بازدید: ۱۹۰
-->
دکتر شیخ الاسلامی، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، در راس هیئتی در سفر به رم، ضمن دیدار با مقامات ارشد وزارت خارجه ایتالیا، با شماری از اندیشکده‌ها و اندیشمندان برجسته آن کشور به گفتگو نشست.
۱۴۰۲/۰۹/۰۲ بازدید: ۲۱۴
-->
با افزایش تنش‌ها بین چین و ایالات متحده آمریکا و به دنبال بحران روسیه و اوکراین، نگرانی‌ها از تکه‌تکه‌شدن زنجیره تأمین و امنیت تأمین منابع افزایش یافته است. اگرچه تحلیل‌هایی درباره تسلط چین بر عناصر کمیاب معدنی وجود دارد، تلاش‌های جبهه غرب در سال‌های اخیر برای کاهش تسلط پکن بر این منابع، به طور چشمگیری سرعت گرفته است.
۱۴۰۲/۰۹/۰۱ بازدید: ۴۲۰
-->
همایش «تحولات در غزه از منظر حقوق بین الملل» در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در تاریخ اول آذر 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۹/۰۱ بازدید: ۳۴۸
-->
خلیج فارس با عرض 400 کیلومتر تمامی آن فلات قاره بوده و تمام منطقه آن مشمول قوانین فلات قاره می‌شود. میدان آرش ( الدره از سوی کویتی‌ها) واقع در شمال خلیج فارس درسال 1960میلادی (1337/ 1338)‌ یا 1346 شمسی توسط شرکت نفتی ژاپنی AOC کشف شد. حجم ذخایر نفت و گاز این میدان 300 میلیون بشکه نفت خام و 11 تریلیون مترمکعب گاز طبیعی تخمین زده می‌شود.
۱۴۰۲/۰۸/۲۹ بازدید: ۲۲۹
-->
قدرت گفتمانی یا مولد (Productive power) پیچیده‌ترین و مؤثرترین شیوه اعمال قدرت است. گزاره‌ها و مفاهیم قدرت تولید می‌کنند و قدرت گفتمانی با مفهوم سازی، واقعیات اجتماعی و سیاسی را به رنگ مفاهیم خود صورت‌بندی می‌کند و از این طریق، افکار و ابدان را در جهت مطلوبیت‌های خود به خدمت می‌گیرد.
۱۴۰۲/۰۸/۲۸ بازدید: ۲۴۳
-->
علی بیگ باکایف، معاون وزیر خارجه قزاقستان با محمدحسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه دیدار و گفت و گو کرد.
۱۴۰۲/۰۸/۲۴ بازدید: ۳۵۶
-->
فلسطینی‌ها، به ویژه مردم غزه به این نشست امید بسته بودند و انتظار می رفت در پایان آن شاهد تصمیمی جمعی، جدی و بازدارنده از سوی کشورهای اسلامی‌باشیم.
۱۴۰۲/۰۸/۲۴ بازدید: ۲۷۷
-->
با وجود آنکه عدم‌قطعیت‌ها فراوان و صحنه کنونیِ میدان جنگ غزه پرابهام و پیچیده است، به نظر می‌آید رویدادهای لازم برای وقوع جنگ جهانی سوم کافی اما پیشران‌های ضروری برای جنگ جهانی سوم ناکافی‌اند.
۱۴۰۲/۰۸/۲۴ بازدید: ۲۹۹
-->
چانگ هوا سفیر جمهوری خلق چین با محمدحسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه در تاریخ 21 آبان 1402 دیدار و گفت و گو کرد.
۱۴۰۲/۰۸/۲۲ بازدید: ۳۶۰
-->
نشست "طوفان‌الاقصی و چشم‌انداز آینده"، با حضور محمد حسن شیخ‌الاسلامی، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه و کارشناسان ارشد مرکز در روز سه شنبه 16 آبان ماه 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۸/۱۶ بازدید: ۳۶۳
-->
اروپایی ها بیش از هر زمان دیگر از تداوم درگیری و خشونت در مناطق اشغالی فلسطین نگران شده اند. چرا که بار دیگر توجه جامعه جهانی به منطقه غرب آسیا جلب شده و موضوع اوکراین به تدریج درحال فراموشی است.
۱۴۰۲/۰۸/۱۵ بازدید: ۱۳۱۰
-->
در سالروز صد و ششمین سالگرد صدور اعلامیه ننگین بالفور در سال ۱۹۱۷ نشستی با موضوع « اعلامیه بالفور و نقش انگلیس در شکل گیری رژیم صهیونیستی» در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۸/۱۴ بازدید: ۴۸۴
-->
معناکاوی و نشانه‌شناسی سخنرانی سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در روز جمعه 12 آبان با تکنیک «تحلیل محتوای کیفی» نشان می‌دهد، پیام ایشان مبتنی بر دو محور «رفتار عقلایی» و «قدرت بازدارندگی حزب‌الله» تنظیم شده بود.
۱۴۰۲/۰۸/۱۳ بازدید: ۴۹۴
-->
سفیر پرتغال و عربستان سعودی در ملاقات های جداگانه با رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه دیدار و تبادل نظر کردند.
۱۴۰۲/۰۸/۱۰ بازدید: ۵۸۷
-->
در طول اشغال فلسطین، یکی از روایت های ساختگی رژیم صهیونیستی برای توجیه جنایات فجیع خود این است که اسرائیل نماینده همه ی یهودی‌های جهان است. در جریان جنایات اخیر رژیم اشغالگر قدس در غزه نیز آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با حضور در اتاق جنگ اسرائیل گفت: «من به عنوان یک یهودی برای دفاع از اسرائیل در اتاق جنگ حاضر شدم.»
۱۴۰۲/۰۸/۱۰ بازدید: ۷۴۶
-->
بعد از اینکه در هفته‌های اخیر ایالات متحده آمریکا بارها از تصویب قطعنامه‌های پیشنهادی کشورهایی همچون برزیل، روسیه و امارات در شورای امنیت که خواستار توقف درگیری‌ها برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه بودند، جلوگیری و آنها را وتو کرد، مجمع عمومی سازمان ملل به پیشنهاد کشورهای عربی، بر اساس قطعنامه «اتحاد برای صلح»، تصمیم به تشکیل «جلسه ویژه اضطراری» در مورد جنگ غزه گرفت.
۱۴۰۲/۰۸/۰۷ بازدید: ۶۷۹
-->
نهمین کنفرانس سالانه « بازاندیشی همکاری اتحادیه اروپایی با خاورمیانه و شمال آفریقا» از سوی دو موسسه خاورمیانه و یورودیفنس رومانی و با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در بخارست و مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی ۴ و ۵ آبان ١۴٠٢ در بخارست برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۸/۰۴ بازدید: ۹۷۱
-->
نخستین نشست وزرای امور خارجه ایران،روسیه،ترکیه،آذربایجان و ارمنستان در قالب ۳+۳ تحت عنوان «نوبت صلح، همکاری و پیشرفت در قفقاز جنوبی» در تهران برگزار شد.گرجستان به دلیل اختلافات مرزی خود با روسیه در این نشست حضور نداشت. در ارتباط با اهمیت این نشست در تثبیت صلح و امنیت و همچنین تحکیم همکاری‌های در قفقاز، نکات زیر قابل توجه است.
۱۴۰۲/۰۸/۰۳ بازدید: ۶۷۶
-->
جمهوری ملداوی با بیش از 3 میلیون نفر جمعیت در منطقه پیرامونی دریای سیاه و در مجاورت رومانی به عنوان سرزمین زبان مادری و اوکراین قرار دارد و از طریق یک کانال به دانوب وصل شده سرزمینی کشاورزی محور و مملو از تاکستانهای وسیع است که از رود 1300 کیلیومتری دنیستر که در اوکراین و ملداوی جاری است بهره آبی می‌گیرد.
۱۴۰۲/۰۸/۰۳ بازدید: ۱۲۲۴
-->