شروع نهضت های حقوق بشری در فرانسه پس از انقلاب کبیر این کشور در سال 1789 شکل گرفت و از سال 1791 بود که بیانیه حقوق بشر زنان منتشر گردید.
۱۴۰۱/۰۴/۰۱ بازدید: ۱۳۲
-->
شاید کم و بیش با حملات سایبری آشنایی داشته باشید و اسم آن را شنیده باشید، جنگ ؛ امنیت و فضای سایبری چیست؟
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ بازدید: ۵۳۷
-->
در گفتگو با جناب آقای مجتبی فردوسی پور، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در اردن، تاثیر جنگ اوکراین بر مصر و مسئله فلسطین را مورد بررسی قرار داده ایم.
۱۴۰۱/۰۳/۲۸ بازدید: ۱۷۲
-->
پس از ناامیدی دولت امریکا از ایجاد روابط عادی با ایران در دولت بازرگان، متعاقب اشغال سفارت امریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، الگوی رفتاری دولت امریکا در قبال ایران در دولت‌های مختلف دموکرات و جمهوری‌خواه بر اساس الگوی تحریم- مهار و تقابل فعال -غیرفعال تنظیم شد.
۱۴۰۱/۰۳/۲۳ بازدید: ۲۲۷
-->
بیست و سومین جلسه شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس در روز یکشنبه 22 خرداد ماه 1401، به میزبانی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۳/۲۲ بازدید: ۲۰۹
-->
دانش روابط بین الملل در نیم قرن اخیر توسعه زیادی پذیرفته و همچنان در حال گسترش است.
۱۴۰۱/۰۳/۲۱ بازدید: ۵۸۱
-->
پس از فروپاشی شوروی، پرسش از نظم جایگزین ساختار دوقطبی نظام بین‌الملل در دوران جنگ سرد، یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشگران و نظریه‌پردازان روابط‌بین‌الملل را تشکیل می‌داد.
۱۴۰۱/۰۳/۱۷ بازدید: ۴۳۱
-->
کنفرانس "ایران و آسیای مرکزی در آیینه ی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس عصر مغول و ایلخانی در مسیر جاده ابریشم"، در تاریخ 11 خرداد ماه در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امورخارجه برگزار گردید.
۱۴۰۱/۰۳/۱۱ بازدید: ۴۵
-->
هم اندیشی سالانه مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه همزمان با سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) تحت عنوان «سیاست خارجی متوازن در مکتب امام خمینی (ره)» در تاریخ 10 خرداد 1401 در محل مرقد مطهر با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، حجت السلام سید حسن خمینی و سخنرانی میهمانان داخلی و خارجی برگزار گردید.
۱۴۰۱/۰۳/۱۰ بازدید: ۵۷۵
-->
در آیینه میراث فرهنگی ملموس و ناملموس عصر مغول و ایلخانی در مسیر جاده ابریشم
۱۴۰۱/۰۳/۰۸ بازدید: ۴۸۸
-->
با گذشت 14 هفته از درگیری‌ها در اکراین تصویر روشنی از دورنمای این بحران بغرنج به چشم نمی خورد و می‌توان گفت که سوال اساسی در مورد سه وجهی چرا ملدوای در اضطراب؟ اروپا در اختلاف؟ و روسیه در انتظار چیست؟ می‌باشد.
۱۴۰۱/۰۳/۰۷ بازدید: ۱۵۰۸
-->
در روزهای اخیر شاهد آن بودیم که سوئد و فنلاند اعلام کردند به دنبال عضویت در ناتو هستند. این دو کشور تا پیش از این به طور سنتی از سیاست «عضویت نداشتن در هیچ ائتلافی» پیروی می‌کردند و حتی در دوران جنگ سرد نیز به آن پایبند بودند.
۱۴۰۱/۰۳/۰۲ بازدید: ۴۳۹
-->
دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه(IPIS) با همکاری موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (IICAS)برگزار می‌کند:
۱۴۰۱/۰۲/۳۱ بازدید: ۱۱۷۰
-->
پس از ماه ­ها کشمکش­ های داخلی و منطقه ­ای سرانجام انتخابات در لبنان انجام شد. بدیهی است که رقابت انتخاباتی در لبنان ویژگی ­های خاص خود را دارد و به طور مستقیم به خصوصیات طائفی در لبنان و نیز رقابت ­های منطقه ­ای بستگی دارد و دولتی که در لبنان تشکیل می­ شود محصول همین انتخابات پارلمانی است.
۱۴۰۱/۰۲/۲۸ بازدید: ۴۶۹
-->
نشست مجازی مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی (IPIS) و موسسه تاهی(TI) چین پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه ای روز چهارشنبه مورخ 28 اردیبهشت 1401 برگزار گردید.
۱۴۰۱/۰۲/۲۸ بازدید: ۴۷۷
-->
انتخابات لبنان مهد دمکراسی طائفه ای غرب آسیا در تاریخ 16لغایت 25 اردیبهشت جاری در خارج و داخل لبنان آغاز شده است. در انتخابات دوره فعلی سه عنصر اساسی ذی مدخل بود، که بدون در نظر داشت آن عناصر نمی‌توان نتایج برآمده از انتخابات را تحلیل کرد.
۱۴۰۱/۰۲/۲۶ بازدید: ۳۸۵
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی (IPIS) و موسسه برگهوف پیرامون مسائل یمن و افغانستان روز شنبه مورخ 24 اردیبهشت 1401 با حضور آقایان دکتر محمد حسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی، و آقای اولیور ویلز (Oliver Wils) رئیس بخش خاورمیانه موسسه مذکور و تعدادی از کارشناسان مطالعاتی از سوی دو طرف برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۲/۲۴ بازدید: ۵۷۷
-->
با گذشت دو ماه از جنگ در اکراین و نابودی تمام عیار ظرفیت های کیف و تا حدودی مسکو، طرفین درگیر و کشورهای منطقه و حتی دورتر خود را برای مقابله با منازعه ادامه دار آماده می نمایند. در این مطلب وضعیت و رویکرد این کشورها که بیش از 20 دولت را شامل می‌شود بررسی می نماییم.
۱۴۰۱/۰۲/۲۱ بازدید: ۱۸۵۰
-->
نشست مجازی مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی (IPIS) و موسسه اروپایی صلح (EIP) پیرامون مسائل منطقه ای و افغانستان روز شنبه مورخ 17 اردیبهشت 1401 برگزار گردید.
۱۴۰۱/۰۲/۱۷ بازدید: ۵۳۵
-->
انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه در دو دوره در تاریخ های 10 آوریل 2022 (21 فروردین 1401) و 24 آوریل 2022 (4 اردیبهشت 1401) برگزار شد. از میان 12 نامزد انتخابات، 4 نامزد زن بودند و در دور دوم شاهد رقابت میان آقای مکرون و خانم لوپن بودیم.
۱۴۰۱/۰۲/۱۱ بازدید: ۴۸۳
-->
بحران اوکراین فراتر از منازعه میان روسیه و اوکراین، به یک بحران بین المللی با نقش آفرینی بازیگران مختلف تبدیل شده است. سیاست چین بعنوان یکی از قدرت های بزرگ جهانی در قبال این بحران و تنظیم روابط با روسیه و غرب اهمیت زیادی دارد.
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ بازدید: ۵۳۰
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و نهاد پژوهش خلع سلاح سازمان ملل متحد با عنوان «دیدگاه‌ها پیرامون خاورمیانه عاری از سلاح­های کشتار جمعی» روز چهارشنبه مورخ 7 اردیبهشت 1401 برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ بازدید: ۶۱۰
-->
روز چهارشنبه مورخ 31 فروردین 1401، دکتر لزلی پال (Leslie A. Pal) رئیس دانشکده سیاستگذاری عمومی دانشگاه حمدبن خلیفه قطر درباره موضوعات و مشکلات جهانی و چگونگی پرداختن به آنها و نیز نظم بین­ المللی کنونی با حضور کارشناسان ارشد مرکز مطالعات در محل این مرکز به ایراد سخنرانی پرداخت.
۱۴۰۱/۰۱/۳۱ بازدید: ۵۰۵
-->