نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه و آکادمی مطالعات علوم اجتماعی شانگهای چین روز یکشنبه 24 تیر ماه 1403 در این مرکز برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۴/۲۴ بازدید: ۱۱۲
-->
بار دیگر محرم از راه رسید و خداوند متعال این توفیق را داد تا با حضور در عزاداری‌ها و هیئت های حسینی در زمره محبان شهدای دشت خونین کربلا قرار بگیریم.
۱۴۰۳/۰۴/۲۴ بازدید: ۵۰۴
-->
معاونت آموزشی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی از تاریخ 10 تا 19 تیر 1403 میزبان هیاتی 8 نفره از دیپلمات های جمهوری ارمنستان بود که برای شرکت در دوره آموزشی به ایران سفر کرده بودند.
۱۴۰۳/۰۴/۲۰ بازدید: ۴۵۵
-->
اساتید و دانشجویان گرامی فصلنامه تاریخ روابط خارجی به صاحب امتیازی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه آمادگی دارد مقالات با درجه علمی- پژوهشی مربوط به تاریخ روابط خارجی را منتشر نماید.
۱۴۰۳/۰۴/۲۰ بازدید: ۳۷۷
-->
در حالی نزاع اوکراین به سی امین ماه نزدیک می‌شود که صبغه فرسایشی جنگ رنگ جدی به خود گرفته و در میدان نبرد اتفاق تعیین کننده ای که موجب تغییر اساسی در سرنوشت این نبرد نا متقارن و نابودگر باشد،
۱۴۰۳/۰۴/۱۸ بازدید: ۶۳۲
-->
مراسم بزرگداشت وزیر شهید دکتر حسین امیرعبداللهیان با عنوان #171دیپلمات دانشور؛ منظومه فکری و دستاوردهای عملی وزیر شهید دکتر حسین امیرعبداللهیان#187 روز یکشنبه 17 تیر ماه 1403 در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۴/۱۸ بازدید: ۳۸۵
-->
با نگاهی کارشناسانه به مسائل اصلی ایران در عرصه داخلی و خارجی، می‌توان انتخاب دکتر مسعود پزشکیان را #171انتخابی مطلوب#187 و از الطاف خفیه الهی دانست که آثار مثبت آن به تدریج در سپهر سیاست داخلی و خارجی پدیدار خواهد شد.
۱۴۰۳/۰۴/۱۸ بازدید: ۳۲۳
-->
گروه بریکس، سهم قابل توجهی از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده و در سال 2023 حدود 32 درصد از اقتصاد کل دنیا را شامل می‌شده است. این میزان، در قیاس با سهم 30 درصدی مجموع هفت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به G7، درصد قابل توجهی است
۱۴۰۳/۰۴/۱۶ بازدید: ۳۳۸
-->
ترکیه در سال‌های پس از ۲۰۰۰ میلادی با چرخش در سیاست خارجی خود، به‌تدریج رویکرد #171نگاه به شرق#187 را جایگزین سیاست خارجی سنتی و #171نگاه به غرب#187 کرد. مهم‌ترین دلایل این تغییر در ساختار سیاست خارجی ترکیه، تحولات در عراق، بحران سوریه و عدم پذیرش در اتحادیه اروپا بود. علاوه بر موارد فوق، تأثیرگذاری افرادی همچون اردوغان و داوود اوغلو بر تغییر روند سیاست خارجی ترکیه غیر قابل انکار بوده است.
۱۴۰۳/۰۴/۰۳ بازدید: ۴۸۰
-->
چنانچه پیش از آغاز تبلیغات کاندیدهای محترمِ ریاست جمهوری، طی یادداشتی با عنوان #171تحول یا تکامل در سیاست خارجی#187 ذکر نمودم، دولت جمهوری اسلامی ایران باید با رویکرد تکاملی،#171زمینه‌ساز#187 و #171پیش ‌برنده#187 اصول کلان سیاست خارجی جمهوری اسلامی، مندرج در قوانین و اسناد بالادستی باشد و به طور مشخص، دستگاه دیپلماسی دولت چهاردهم باید بسترساز و زمینه‌سازِ کنش نهادهای دولتی و غیردولتی باشد که می‌خواهند در حوزه امنیت، اقتصاد، فرهنگ و محیط زیست #171یک قدم رو به جلو#187 در راستای اجرای #171نقشه‌راهی#187 بردارند که پیشتر مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی مربوط به دستگاه دیپلماسی کشور ابلاغ فرمودند. قرار نیست تحولی عمیق با طرح‌های #171آرزواندیشانه به ناکجاآباد#187 ایجاد شود بلکه همین قدم‌های کوتاه اما مستمر در یک بازه زمانی 10 ساله، تغییر و تحولی تدریجی و مثبت ایجاد خواهد کرد.
۱۴۰۳/۰۳/۲۷ بازدید: ۶۱۰
-->
مسئله فلسطین و غزه را باید در بستر وسیع تر روندهای منطقه ای در غرب آسیا دید. بیش از دو سال نیست که از جنگ اوکراین می‌گذرد. این جنگ طی این مدت کوتاه پیامدهای وخیم اقتصادی، امنیتی و اجتماعی در سطح منطقه ای و جهانی به همراه داشته است. حالا تصور کنید وضعیت خاورمیانه و غرب آسیا که طی بیش از چهار دهه گذشته حتی یک سال بدون جنگ و بحران به خود ندیده است. ریشه‌های اصلی بی ثباتی در خاورمیانه را باید در این جنگ ها و بحران‌های مداوم جستجو کرد. جنگ اسراییل علیه فلسطینیان همچون گذشته تمامی عوامل بی ثبات ساز در منطقه را تشدید می‌کند.
۱۴۰۳/۰۳/۲۷ بازدید: ۶۱۸
-->
سال 2024 جهان شاهد برگزاری انواع انتخابات پارلمانی، محلی و ریاست جمهوری می‌باشد که با توجه به برگزاری انتخابات در کشورهای روسیه، آمریکا، هند، مکزیک، پارلمان اروپا ؛ جمهوری اسلامی ایران و ... می‌توان نقش این سال را در مراودات بین المللی و تنظیم قدرت در سطوح مختلف قاره ای بسیار مهم ارزیابی نمود در همین راستا در این هفته از 260 میلیون واجد شرایط رای دادن در قاره سبز حدود ۱۸۵ میلیون رای دهنده در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمان این اتحادیه شرکت کردند.
۱۴۰۳/۰۳/۲۳ بازدید: ۱۲۶۷
-->
عرصه سیاست، عرصه تغییر و تحول و همزمان عرصه محافظه‌کاری و تغییرات تدریجی نیز هست. سیاست‌ورزی در عرصه خارجی نیز همینگونه است. هم می‌توان در سیاست خارجی تغییر و تحول بنیادین ایجاد کرد، هم می‌توان محافظه‌کارانه مانع از تغییر و تحول در سیاست خارجی شد و البته می‌توان سیاست خارجی را طی فرایندی تدریجی و رو به جلو، تکامل بخشید. ابزار تغییر و تحول در سیاست داخلی برای سیاستمداران گسترده‌ است اما در سیاست خارجی امکان تغییر و تحول محدودتر است. چرا؟؟
۱۴۰۳/۰۳/۲۲ بازدید: ۵۶۹
-->
در جهانی که ارتباطات، وابستگی متقابل، پیچیدگی، فشردگی، ابهامِ طبیعی و ابهام مهندسی شده شاخصه‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند؛ #171یوتوپیا اندیشی#187 و #171قطع ارتباط#187 با این و آن، تنها به #171انزوا#187 و #171انفعال#187 کشورها منجر می‌شود؛ گویی در جهان شبکه‌ای، #171دیواری بتونی#187 به دور خود بکشید.
۱۴۰۳/۰۳/۲۰ بازدید: ۵۶۳
-->
کنفرانس آسیا-پاسیفیک APR روزهای ۱۵ و ۱۶ خردادماه ۱۴۰۳ در کوالالامپور مالزی برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۳/۱۵ بازدید: ۸۵۴
-->
ششمین نشست اندیشکده ای ایران و روسیه با مشارکت مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و کلوپ گفتگوی والدای، روز دوشنبه 14 خرداد ماه 1403 در مسکو برگزار شد.در این گردهمایی یک روزه، شرکت کنندگان ضمن گرامیداشت یاد شهدای خدمت به ویژه رئیس محترم جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان، ابعاد مختلف همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، ترانزیت، سیاسی و فرهنگی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.
۱۴۰۳/۰۳/۱۴ بازدید: ۱۰۰۴
-->
مراسم بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و نشست فلسطین و مقاومت در منظومه فکری امام خمینی (ره)، روز چهارشنبه نهم خرداد ماه 1403 با حضور جمعی از مدیران و کارکنان وزارت امور خارجه در حرم مطهر برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۳/۰۹ بازدید: ۱۰۷۳
-->
قاره سبز همواره نقش مهمی در تعاملات بین المللی داشته و با داشتن حدود یک چهارم تجارت جهانی مورد توجه قدرت های بزرگ به ویژه مثلث آمریکا، چین و روسیه در کنار خاورمیانه بوده است
۱۴۰۳/۰۳/۰۶ بازدید: ۱۵۹۸
-->
بیست و هفتمین دوره آموزش ماموران اعزامی سایر دستگاه‌ها به ماموریت خارج از کشور، روز شنبه ۵ خرداد ماه تا روز دوشنبه ۷ خرداد ماه1403 در محل این مرکز برگزار گردید.
۱۴۰۳/۰۳/۰۶ بازدید: ۷۷۴
-->
شهادت رئیس جمهور خدوم ملت ایران و وزیر محبوب امور خارجه
۱۴۰۳/۰۲/۳۱ بازدید: ۱۰۱۰
-->
همایش ملی سیاست های تحریمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران (2024-1980) با همکاری مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و دانشگاه علامه طباطبایی در تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1403 برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۲/۳۰ بازدید: ۶۹۴
-->
ارتباطات و گفتگوهای دائمی، لازمه پویایی در دیپلماسی است. دیپلماسی را باید فرآیندی دید که آغاز و تداومی دارد. آغاز دیپلماسی، گفتگوهای اولیه است که جنبه انتقادی دارد و تداوم دیپلماسی، گفتگوهای ثانویه است که عمدتأ سازنده است.
۱۴۰۳/۰۲/۲۹ بازدید: ۸۸۳
-->
جلسه هم اندیشی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و مرکز زبان و ادبیات فارسی دارکوب در خصوص فعالیت های این مرکز، روز چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه 1403 در محل مرکز مطالعات برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۲/۲۶ بازدید: ۳۷۷۱
-->
آقای دکتر شیخ‌الاسلامی روز چهارشنبه مورخ ۲۶ اردیبهشت ماه 1403 با آقای جیانفرانکو پتروزلا نماینده ویژه ایتالیا در امور افغانستان و یمن در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی دیدار نمود.
۱۴۰۳/۰۲/۲۶ بازدید: ۶۶۱
-->