در تحلیل عملیات موشکی- پهپادی 26 فروردین ماه 1403 علیه رژیم صهیونیستی، بررسی اهداف و انتظارات ماموریت و تاثیر آن بر موازنه قدرت در منطقه، ارزیابی تاثیرات و دستاوردهای عملیات برای دستگاه دیپلماسی و پیش بینی رویدادهای پس از آن به عنوان محورهای اصلی بحث، جای تامل و تفکر دارد. در این چارچوب و در ادامه، زوایای این رویداد به اختصار مورد اشاره قرار می‌گیرند:
۱۴۰۳/۰۱/۲۸ بازدید: ۴۶
-->
دومین نشست بین‌المللی علمی-کاربردی همکاری ایران و روسیه در جهان در حال تغییر با حضور مقامات سیاسی، اقتصادی و کارشناسان ارشد دو کشور در تاریخ 23 فروردین 1403 در مسکو برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۱/۲۳ بازدید: ۲۲۹
-->
نگاهی به نشست وزرای امورخارجه ناتو
۱۴۰۳/۰۱/۲۱ بازدید: ۱۸۷
-->
سال 1403 سالی پیچیده، پرموضوع و پرکار در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. در منوی سیاست خارجی کشور، متاثر از شرایط بین المللی، موضوعات و چالش های بسیاری وجود خواهد داشت که بخشی از آنها موضوعات و چالش های عمومی در نظام بین الملل و بخشی دیگر، مسائل اختصاصی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. بخشی از این تحولات، ادامه و دنباله تحولات قبلی و بخشی از آنها تحولاتی جدید خواهد بود.
۱۴۰۳/۰۱/۱۸ بازدید: ۲۹۳
-->
منطقه قفقاز جنوبی از دیر باز نقش مهمی در بنیان تمدن‌های کهن و ژئواستراتژی اورآسیا داشته و از مهم ترین شاهراه‌های مواصلاتی شرق به غرب بوده و در دوره معاصر نقش مهمی در انتقال انرژی به منطقه دریای خزر به اروپا داشته و محل همزیستی فرهنگ های مختلف ایرانی؛ روسی؛ آذری و ارمنی و گرجی و غیره بوده است.
۱۴۰۳/۰۱/۰۸ بازدید: ۱۳۴۱
-->
اولین میزگرد پژوهشی زیست محیطی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان در تاریخ ۲۱ اسفند ماه 1402 در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۲/۲۱ بازدید: ۶۹۴
-->
نگاه و نقدی بر کتاب نظم جهانی هنری کسینجر
۱۴۰۲/۱۲/۲۱ بازدید: ۵۵۸
-->
روز یکشنبه بیستم اسفند ماه 1402 نشستی به مناسبت بزرگداشت سالگرد تصویب قطعنامه مبارزه با اسلام هراسی در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی توسط گروه مطالعات حقوق بشر و زنان برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۲/۲۰ بازدید: ۸۸۵
-->
در ماه‌های اخیر، حملة اسرائیل به نوار غزه و کشتار بی رحمانه ای که این رژیم علیه مردم فلسطین به راه انداخته به خبر اصلی همه رسانه‌ها تبدیل شده و در نتیجه همه بحران‌ها و اختلافات ارضی- ژئوپلیتیکی دیگر را در حاشیه قرار داده است.
۱۴۰۲/۱۲/۱۹ بازدید: ۷۷۷
-->
نشست علمی‌بزرگداشت شخصیت و خدمات میرزا محبعلی‌خان ناظم ‌الملک مرندی یکانلو (دیپلمات برجسته عصر قاجار) با عنوان «پنج دهه تلاش دیپلماتیک برای حفظ تمامیت ارضی ایران» در روز دوشنبه 14 اسفند 1402 در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۲/۱۴ بازدید: ۶۰۷
-->
نگاه و نقدی بر کتاب نظم جهانی هنری کسینجر
۱۴۰۲/۱۲/۱۴ بازدید: ۶۵۰
-->
ارمغان استکهلم برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی
۱۴۰۲/۱۲/۱۳ بازدید: ۵۵۱
-->
با گذشت دو سال از منازعه روسیه و اوکراین، تحرکات در جغرافیا، حوزه نرم و روایت سازی تشدید شده است. از طرفی روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در اشغال شهر اودیوکا به موفقیت دست یافته است و از سوی دیگر اوکراین در چند عملیات دریایی و هوایی موفق به نابودی چند کشتی جنگی و سرنگونی چند فروند جنگنده فوق پیشرفته روسیه شده که قیمت یکی از جنگنده‌ها بیش از سیصد میلیون دلار ارزیابی شده است؛
۱۴۰۲/۱۲/۰۹ بازدید: ۱۴۸۳
-->
دکتر آتسوشی سونامی، رئیس بنیاد صلح ساساکاوا، روز سه شنبه ۸ اسفندماه ۱۴۰۲ با کارشناسان و صاحبنظران حاضر در جلسه به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.
۱۴۰۲/۱۲/۰۸ بازدید: ۵۱۲
-->
گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف(FATF)، روز جمعه چهارم اسفند ماه اعلام کرد که نام جمهوری اسلامی ایران همچنان در «فهرست سیاه» این نهاد بین‌المللی باقی مانده است؛ تصمیمی‌که ظاهراً برای مقامات کشورمان دور از انتظار هم نبوده و طبق گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی در روز قبل از انتشار این بیانیه، ایران فعلاً به‌دلیل تحریم‌ها به دنبال این است که همانگونه که به جای سوئیفت از ابزار‌های دیگری استفاده می‌کند، اف‌ای‌تی‌اف خاص خود را هم داشته باشد.
۱۴۰۲/۱۲/۰۸ بازدید: ۷۹۴
-->
انتخابات پارلمان اروپا روزهای ششم تا نهم ژوئن 2024 (20-17 خرداد ماه 1403) برگزار خواهد شد و شهروندان 27 کشور عضو اتحادیه اروپا برای انتخاب 705 نماینده به پای صندوق های رای خواهند رفت. اخبار و تحولات داخلی اروپا حاکی از آنست که در انتخابات آتی، احزاب و جناح های منسوب به راست افراطی قدرت قابل توجهی خواهند یافت.
۱۴۰۲/۱۲/۰۷ بازدید: ۶۶۹
-->
پروفسور چنگ ـ چویی کوییک (Cheng-Chwee Kuik)، استاد روابط بین الملل دانشگاه ملی مالزی، روز دوشنبه مورخ 7 اسفند ماه 1402 در جمع پژوهشگران و کارشناسان ارشد مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت.
۱۴۰۲/۱۲/۰۷ بازدید: ۴۰۲
-->
در چارچوب برنامه تبادل دانشجوی دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه با بنیاد صلح ساساکاوای ژاپن، گروهی 9 نفره از دانشجویان ژاپنی به همراه یک سرپرست از روز 22 بهمن ماه تا 2 اسفند ماه 1402 به کشورمان سفر نموده و ضمن شرکت در جلسات آموزشی و سخنرانی‌های مختلف تدارک دیده شده توسط دانشکده،
۱۴۰۲/۱۲/۰۶ بازدید: ۴۴۹
-->
هیاتی از مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی به سرپرستی دکتر خلیل شیرغلامی معاون پژوهشی و مطالعاتی مرکز و با حضور آقای دامن پاک جامی‌کارشناس ارشد مرکز و بابلیان پژوهشگر مسائل هند در فروم گفتگوی رایسینا ۲۰۲۴ که از سوی بنیاد ORF و وزارت امور خارجه هند در دهلی برگزار شد شرکت کرد.
۱۴۰۲/۱۲/۰۳ بازدید: ۴۶۳
-->
وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی از نزدیک در جریان برگزاری آزمون تکمیلی استخدامی دستگاه دیپلماسی قرار گرفت و از فرآیندهای آن بازدید کرد. دکتر حسین امیرعبداللهیان همچنین ضمن این بازدید از تلاش‌های برگزارکنندگان آن تقدیر به عمل آورد.
۱۴۰۲/۱۲/۰۱ بازدید: ۴۲۱
-->
نگاه و نقدی بر کتاب نظم جهانی هنری کسینجر
۱۴۰۲/۱۱/۳۰ بازدید: ۶۳۳
-->
در حالی که بحران غزه و رویه غیر انسانی اسرائیل در مواجهه با ساکنین آن بر همه مسائل بین المللی سایه انداخته و به بزرگترین چالش پیش روی جامعه جهانی تبدیل شده است، نوع و ماهیت رابطه آمریکا با رژیم اسرائیل و تأثیر گذاری اقدامات آن در سطح جهانی و مناطق مختلف، انتخابات آتی ایالات متحده را نیز به مسأله کلیدی و مهم سال 2024 تبدیل کرده است.
۱۴۰۲/۱۱/۲۹ بازدید: ۷۵۷
-->
دستاورد 30 ماهه دولت سیزدهم در عرصه دیپلماسی ؛ از همگرایی بین المللی تا هم افزایی با همسایگان
۱۴۰۲/۱۱/۲۳ بازدید: ۱۹۷۹
-->
بحران‌های امنیتی و سیاسی در خاورمیانه به نقطه حاد نزدیک می‌شود و دیده بانی رفتار بازیگران موثر در این بحران‌ها بسیار ضروری و راهبردی است. هدف از تحلیل کوتاه حاضر پرداختن به رفتار بحرین در قبال تحولات یمن است:
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ بازدید: ۹۶۹
-->