بایدن و چالش های فرا روی ناتو

بایدن و چالش های فرا روی ناتو

سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
در آستانه نشست سران ناتو در بروکسل (۱۱ ژوئن) گفتگویی داشتیم با آقای دکتر سید وحید کریمی، کارشناس ارشد مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی. در این گفتگو به تحولات روابط فراآتلانتیکی، نگاه دولت بایدن به این موضوع، اختلاف نظرها در اروپا، تک روی های فرانسه، اختلافات روسیه با اروپا و آمریکا و تاثیر این تحولات بر محیط امنیتی منطقه ای و بین المللی ایران پرداخته شده است.
چرا آمریکا از افغانستان خارج می شود؟ از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی در دی ماه ۱۳۵۸ بیش از چهار دهه است که افغانستان درگیر جنگ و بی ثباتی است. اشغال افغانستان توسط شوروی در سال ۱۳۶۷ با برجا گذاشتن یک میلیون کشته و پنج میلیون آواره خاتمه یافت. به دنبال آن شاهد بیش از یک دهه جنگ داخلی در این کشور بودیم که به حملات ۱۱ سپتامبر منتهی شد. مجددا افغانستان پس از ۱۱ سپتامبر مورد حمله نیروهای آمریکا و متحدین آن قرار گرفت. اکنون پس از ۲۰ سال آقای بایدن رییس جمهور جدید آمریکا اعلام کرده قصد دارد نیروهای نظامی این کشور را از افغانستان خارج کند و انتظار می رود تمامی نیروهای خارجی طی ماه های آینده از این کشور خارج شوند. با توجه به اینکه ایران در دوره چهل ساله اشغال و بی ثباتی افغانستان هزینه های زیادی را متحمل شده، اندیشکده مجازی دفتر مطالعات تصمیم گرفت پیامدهای خروج آمریکا و متحدین اش از افغانستان را در سه پادکست مورد بررسی قرار دهد. پادکست اول: چرایی خروج آمریکا؟ پادکست دوم: روند صلح افغانستان پس از خروج آمریکاپادکست سوم: منطقه و افغانستان پس از خروج آمریکادر پادکست اول در خدمت سه تن از کارشناسان برجسته مسائل افغانستان هستیم: جناب آقای قادری (کارشناس ارشد دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی)، جناب آقای فرجاد (کارشناس ارشد وزارت امور خارجه) و جناب آقای روحی صفت کارشناس ارشد مسائل افغانستان و معاون سابق دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی. در این گفتگو موضوعات و پرسش های ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است: • آمریکا با چه استدلالی طی بیست سال گذشته در افغانستان باقی ماند و چرا اکنون تصمیم به ترک افغانستان گرفته است؟ • افغانستان امروز چه تفاوت هایی با زمان خروج شوروی دارد که می تواند نوید بخش ثبات و امنیت این کشور باشد؟• به نظر می رسد این طالبان هست که توانسته اراده خود را بر آمریکا تحمیل کند. چگونه طالبان به چنین موقعیتی دست یافت؟ • وضعیت فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان پس از خروج آمریکا چگونه خواهد بود؟ و طالبان تا چه حد در مقابله با گروه های تروریستی جدی خواهد بود؟ • آیا آمریکا به صورت یک جانبه موضوع را به پیش می برد و یا کشورهای منطقه نیز در این فرایند درگیر هستند؟ • وضعیت حضور و نفوذ آمریکا در افغانستان پس از خروج نظامی چگونه خواهد بود؟ • چه آینده ای برای افغانستان پس از خروج پیش بینی می کنید؟ این موضوع را در گفتگوی بعدی بیشتر خواهیم شکافت.
آیا صحنه بازی های بزرگ بین المللی از اورآسیا به ایندوپاسیفیک انتقال می یابد؟ توافق ۲۵ساله ایران و چین نیاز به شناخت عمیق تر تحولات آسیا را افزایش داده است. طی دو دهه گذشته شاهد انتقال تدریجی ثروت و قدرت به آسیا بوده ایم. به نظر می رسد به تدریج شاهد انتقال بازیهای ژئوپولتیک به سمت آسیا و به خصوص منطقه ایندوپاسیفیک نیز باشیم. در همین راستا در این پادکست تحولات ایندوپاسیفیک را با حضور سه تن از اساتید روابط بین الملل و متخصصین مسائل آسیا سرکار خانم دکتر محروق، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، جناب آقای دکتر سجادپور، رییس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و جناب آقای ابراهیم خانی، کارشناس ارشد دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی به بحث می گذاریم. در این پادکست به سوالات و موضوعات ذیل پرداخته شده است:۱- تعریف و تاریخچه پیدایش مفهوم ایندو پاسیفیک. ۲- چین چه تعریف و نگاهی به منطقه ایندوپاسفیک دارد؟ و چه اهدافی را در این منطقه دنبال می کند؟ ۳- در آمریکا چه نگاهی نسبت به ایندوپاسفیک وجود دارد؟ آیا نشست کواد بدین معنی است که راهبرد تغییر جهت به سمت آسیا وارد فاز اجرایی شده است؟ ۴- از نظر نظامی، استراتژیک و اقتصادی منطقه ایندوپاسیفیک چه ویژگیهایی دارد که می توان آنرا یک منطقه تعریف کرد؟ ۵- آیا شاهد شکل گیری یک بازی بزرگ در این منطقه خواهیم بود؟ آیا این را می توان شکل گیری یک ائتلاف علیه چین در این منطقه دانست؟ ۶- هند در نشست کواد شرکت داشته. با توجه به این که هند طولانی ترین مرز را با منطقه ایندو پاسفیک دارد، به عنوان یک قدرت نوظهور چه نگاهی به تحولات این منطقه دارد؟ ۷- رقابتهای راهبردی در حوزه هندوپاسیفیک چه پیامدهایی برای دیگر مناطق و کشورهای منطقه هندوپاسیفک از جمله خلیج فارس و ایران خواهد داشت؟ ۸- آیا چین یک سیاست ژئوپولتیکی تهاجمی اتخاذ کرده و راهبرد ظهور صلح امیز را کنار گذاشته است؟ مولفه های اصلی راهبرد جدید چین کدامند؟