معرفی کتاب «نظم جهانی: تاملی در ویژگی‌ ملت‌ها و جریان تاریخ» تالیف هنری کیسینجر و ترجمه آقای دکتر محمدتقی حسینی

معرفی کتاب «نظم جهانی: تاملی در ویژگی‌ ملت‌ها و جریان تاریخ» تالیف هنری کیسینجر و ترجمه آقای دکتر محمدتقی حسینی

دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹
 در نشست مجازی هفتگی در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی که روز چهارشنبه مورخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹ برگزار گردید، آقای دکتر محمدتقی حسینی کارشناس ارشد این مرکز و مترجم کتاب «نظم جهانی: تاملی در ویژگی‌ ملت‌ها و جریان تاریخ» به معرفی و شرح ویژگی های اصلی کتاب مزبور پرداخت و بیان کرد: «این کتاب، کتاب برگزیده سال ۱۳۹۸ در حوزه ترجمه می باشد. کتاب مذکور به عنوان جمع ­بندی همه نظرات و نوشته ­های کیسینجر، به موضوع نظم در روابط بین الملل از نگاه تاریخی و معاصر و نیز نقش ایالات متحده آمریکا در این رابطه می پردازد. دغدغه و محور اصلی کتاب این است که نظم چگونه به وجود می آید، چگونه شکل می­گیرد، چگونه فرو می ریزد و بازسازی می شود. کیسینجر در پرتو تاریخ اروپا و با یک ترکیب استادانه هم از ساحت اجراء و هم ساحت اندیشه به تبیین مساله فوق پرداخته و عنوان می کند نظم جهانی که از یک قریه کوچک در وستفالیا در آلمان امروزی به وجود آمد، به الگویی برای تاریخ در سایر نقاط جهان تبدیل شده و پس از جنگ جهانی دوم نیز آمریکا تداوم نظم جهانی را برعهده گرفته است». این نشست با طرح سوالات و اظهارنظرهایی از سوی شرکت­ کنندگان به پایان رسید. مشروح جلسه را در این پادکست بشنوید.
از خیزش‌های مردمی در جهان عرب که از آن با قرائت‌های مختلف چون ادامه انقلاب‌های یاسمین، بهار عربی، بیداری اسلامی، ادامه موج سوم دموکراسی و یا انقلاب‌های به‌اصطلاح مسالمت‌آمیز یاد می‌شود، یک دهه می‌گذرد. گرچه وجه مشترک دنیای عرب قبل از این دهه؛ حکومت‌ها موروثی اقتدارگرا، حکومت‌های حاصل از کودتا و دیکتاتور مآب با دوره‌های بعضاً طولانی بوده، اما تحولات یک دهه گذشته در طیف رنگارنگی از قیام‌ها و خیزش‌های مردمی که نظام‌های اقتدارگرای خود را به چالش کشیده و بعضاً ساقط کرده، مفهوم پذیر بوده‌اند.  بی‌تردید این تحولات، پیامدهای جدی در سطوح جهان عرب، مناطق پیرامونی و نظام بین‌الملل بر جای گذاشته است که البته در کلیه این سطوح، با خود فرصت‌ها و چالش‌های گوناگونی نیز به همراه دارد.  پس از گذشت ده سال از شروع این تحولات و در آستانه ورود به دهه دوم آن، مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۹۹ در نشستی بر خط با حضور آقایان سید محمدکاظم سجادپور رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، محمد نیکخواه کارشناس ارشد مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، محمد مسجد جامعی استاد دانشگاه ادیان و مذاهب، سعیده لطفیان استاد دانشگاه تهران، سعید حاجی باشی پژوهشگر ارشد خاورمیانه و شمال آفریقا و مجتبی فردوسی پور پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، بررسی ماهیت، علل، ریشه­ ها، روندها، پیامدها و چشم‌انداز تحولات مزبور در دنیای عرب و مناطق پیرامونی آن ازجمله خلیج‌فارس، شمال آفریقا، شاخ آفریقا، دریای سرخ و مدیترانه شرقی و نظم و ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی را موردبحث و تبادل‌نظر قرار داده که حاصل آن را در این پادکست  می‌شنوید.
دیپلماسی در مفهوم عام و مذاکره در مفهوم خاص برای توفیق و کارایی مستلزم اتکا به اقتدار ملی است. جمهوری اسلامی ایران در بیش از چهار دهه گذشته همواره با کاربست دو قدرت نرم و سخت برگرفته از تفکر خلاق، راهبردی و داهیانه رهبری معظم انقلاب اسلامی بخوبی توانسته است کانون امنیت و ثبات در منطقه پرآشوب غرب آسیا باشد. دستیابی به چنین جایگاهی از جمله مرهون تلاش و جانفشانی مجاهدان و سرداران ملی و اسلامی از آغاز نهضت مبارزه با استکبار جهانی به رهبری امام خمینی (ره) تا دفاع مقدس و دفاع از حریم امامت و ولایت میباشد، که در این میان نقش سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی برجسته و تابناک است. مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در سالگشت ترور ناجوانمردانه و شهادت پر افتخار آن سردار شهید در جمعی متشکل از اندیشمندان و همرزمان آن شهید شامل آقایان دکتر سیدمحمد کاظم سجادپور، رییس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی، محمد ابراهیم طاهریان دستیار ویژه وزیر امور خارجه در امور افغانستان، دکتر مسعود اسداللهی پژوهشگر امور غرب آسیا، مجتبی فردوسی پور و سید سعید قادری پژوهشگران ارشد مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی در تاریخ دوشنبه ۱۵ دی ماه  ۱۳۹۹ نشستی را با عنوان دیپلماسی و اقتدار ملی برگزار نمود. برگزیده گفتگوهای این نشست در این بخش قابل بهره برداری علاقمندان می باشد.