نشست هم اندیشی وزیر امورخارجه با اساتید دانشگاه

نشست هم اندیشی دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و مدیران ارشد این وزارتخانه با جمعی از اساتید رشته‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه‌ها، روز یکشنبه ۱۹ شهریورماه در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۹ شهریور ۱۴۰۲
مشاهده ۲۹۵

نشست هم اندیشی دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و مدیران ارشد این وزارتخانه با جمعی از اساتید رشته‌های علوم سیاسی و روابط  بین‌الملل دانشگاه‌ها، روز یکشنبه 19 شهریورماه در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار  شد.

در این نشست، دکتر امیرعبداللهیان، پس از شنیدن دیدگاه‌ها و نظرات اساتید دانشگاه در خصوص برخی موضوعات سیاست خارجی و تحولات روابط بین‌الملل، بر اهتمام دستگاه دیپلماسی نسبت به ارتباط، مشورت و تبادل نظر با نخبگان و اندیشمندان در حوزه سیاست خارجی تاکید کرد و افزود؛ نگاه اساتید حوزه روابط بین الملل در جمههوری اسلامی ایران متمرکز بر منافع ملی است و وزارت امور خارجه نیز همواره ارتباط نزدیکی با نخبگان این حوزه داشته و از نظرات کارشناسی آنان استفاده کرده است.

وزیر امور خارجه با تشریح رویکرد کلی دولت سیزدهم در مواجهه با تحریمها مبنی بر تلاش برای بی اثرسازی تحریمها از یک سو، و در عین حال باز نگاه داشتن پنجره مذاکرات برای لغو تحریمها از سوی دیگر گفت؛ ما امروز در نقطه توافق موقت قرار نداریم و آنچه اتفاق افتاده، بازپس گیری عزتمندانه دارایی‌های  ملت ایران در دو نوبت، از انگستان و کره جنوبی بوده است. وی خاطرنشان کرد، جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با حفظ خطوط قرمز، برای احقاق حقوق حقه ملت ایران و لغو تحریمها بر مبنای سند سپتامبر مذاکره کند، اما به آن اکتفا نکرده و همزمان به صورت جدی بی اثر کردن تحریمها را در دستور کار خود قرار داده است. رئیس دستگاه دیپلماسی دستاوردهای اخیر کشورمان در افزایش همکاری‌ها با سازمان‌های منطقه ای و بین المللی را نمونه ای از این رویکرد عنوان و تاکید کرد، عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس گام بلندی است که نشان از جایگاه و ظرفیت های بالای جمهوری اسلامی ایران در میان اقتصادهای نوظهور جهانی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنان خود، به سیاست دولت سیزدهم در تعمیق همکاری‌های منطقه ای و گشترش روابط با همسایگان پرداخت. ایشان با بیان آخرین وضعیت تحولات روابط با عربستان سعودی، برنامه‌های وزارت امور خارجه برای توسعه روابط و افزایش سطوح همکاری با این کشور و سایر کشورهای منطقه را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه در خصوص اوکراین نیز بار دیگر بر سیاست منطقی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و تخریب زیرساختها، تاکید بر حفظ تمامیت ارضی همه کشورها، توجه به اقدامات ناتو در زمینه سازی و تداوم جنگ، تلاش جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی طرفین به صلح تاکید و خاطر نشان کرد، تا این لحظه هیچ سندی مبنی بر استفاده از تسلیحات ایرانی در این جنگ از سوی مقامات اوکراینی ارائه نشده و آنچه بیان می‌شود، صرفا تبلیغات رسانه ای غربی با اهداف سیاسی علیه کشورمان است.

در این نشست برخی از مدیران کل سیاسی وزارت امور خارجه حضار را در جریان تحولات مهم سیاست خارجی در حوزه مسئولیت خود قرار داده و  اساتید حاضر نیز به تشریح دیدگاه‌ها، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
چهارمین نشست تخصصی گروه مطالعات آفریقا با عنوان آینده نگاری در روابط ایران و آفریقا ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد.
همایش« سیونیک در بستر تاریخ، اهمیت راهبردی، دورنمای همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری» در تاریخ ٢٩ شهریور ١۴٠٢ با همکاری مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی در کاپا...