صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > سخنراني آقای ولی کوزه‌گر کالجی در خصوص اثر پژوهشي ايشان با عنوان «تحولات و جریان‌های سیاسی جمهوری ارمنستان 1988-2013»


  چاپ        ارسال به دوست

سخنراني آقای ولی کوزه‌گر کالجی در خصوص اثر پژوهشي ايشان با عنوان «تحولات و جریان‌های سیاسی جمهوری ارمنستان 1988-2013»

    در تاريخ 1392/7/16 آقاي ولي كوزه‌گر كالجي پژوهشگر گروه مطالعات اوراسیا در مرکز تحقیقات استراتژیک (مجمع تشخیص مصلحت نظام)، طي سخنراني در دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي به معرفي اثر پژوهشي خود با عنوان «تحولات و جریان­ های سیاسی جمهوری ارمنستان 1988-2013» پرداخت. وي در اين نشست اظهار داشت، روابط ایرانیان و ارامنه به 2800 سال پیش باز می­ گردد و ریشه­ های بسیار عمیقی دارد. ارامنه در ایران کلیساهای متعددی دارند كه در هیچ یک از کشورهای غیر مسیحی، این تعداد کلیسا وجود ندارد. مردم ایران از دیرباز نگاه بسیار مثبتی به هم‌وطنان ارمنی خود داشته­ اند. به همین دلیل، همواره ارتباط نزدیک و تنگاتنگی میان ملت ایران با ملت ارمنستان وجود داشته است.

     ايشان همچنين خاطرنشان ساخت، هر چند حاکمیت اقتدارگرای اتحاد جماهیر شوروی به مدت هفت دهه موجب قطع این ارتباط نزدیک و دیرپا شد، اما با استقلال ارمنستان، زمینه و فرصت مناسبی پدید آمد تا دو کشور بر پایه ظرفیت عظیم تاریخی، فرهنگی و تمدنی، مناسبات نزدیکی را در حوزه­ های مختلف پی­ ریزی نمایند. اما علی­ رغم وجود چنین پیوندهای عمیق و دیرپا و نیز با گذشت بیش از دو دهه از استقلال ارمنستان، هیچ اثر علمي مستقل، جامع و مدونی در زمینه تحولات سیاسی و جریان‌هاي فکری تنها همسایه مسیحی ایران تولید نشده و توجه دقیق و جامعی درباره تحولات سیاسی داخلی این کشور به ویژه جریان‌هاي فکری و احزاب و گروه­ های سیاسی صورت نگرفته است.  

     آقاي كالجي اظهار داشت، آنچه از نتایج این پژوهش در رابطه با مناسبات دو جانبه جمهوري اسلامي ایران و ارمنستان مي‌توان يافت، دو نکته بیش از همه شایان توجه است: نخست، اشتراک مواضع و دیدگاه­‌های کلیه جریان‌ها و احزاب سیاسی ارمنی اعم از محافظه­‌کار (راست سیاسی)، چپ سوسیالیست و جریان لیبرال در ضرورت برقراری مناسبات نزدیک­تر با جمهوری اسلامی ایران است که در کمتر کشوری می­‌توان چنین اجماعی را در سطح داخلی درباره ارتباط با جمهوري اسلامي ایران یافت. نکته دوم، مواردی است که دولت و احزاب سیاسی ارمنستان در ارتباط با ایران مورد توجه قرار می­‌دهند. نگاه به ایران به عنوان یک متحد راهبردی؛ نقش موثر جمهوري اسلامي ایران در تامین امنیت و ثبات در منطقه قفقاز؛ نقش راهبردی و بی­‌نظیر ایران در تامین منابع انرژی و نیز ترانزیت کالا و روند صادرات و واردات ارمنستان (با توجه به محاصره اقتصادی و انسداد مرزهای این کشور توسط دولت­‌های ترکیه و آذربایجان) و در نهایت پیوند ژئوپلیتیکی ارمنستان به منطقه خاورمیانه و ارتباط با جهان اسلام از طریق جمهوری اسلامی ایران از مهم‌­ترین مواردی است که در نوع نگاه و دیدگاه‌های طرف ارمنی در قبال مناسبات تهران- ایروان وجود دارد که می­‌توان با درک مناسب و متقابل از نیازها و انتظارات، به سوی تحکیم و تقویت هر چه بیشتر مناسبات دو کشور در حوزه­‌های مختلف گام برداشت.   

 

 


١٣:٢٧ - 1392/07/16    /    شماره : ٧٢٩    /    تعداد نمایش : ٤٠٠٩خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.