صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > اختتامیه بیست و یکمین همایش بین المللی خلیج فارس


  چاپ        ارسال به دوست

اختتامیه بیست و یکمین همایش بین المللی خلیج فارس

جلسه اختتامیه بیست و یکمین همایش بین المللی خلیج فارس در بندر عباس با حضور شرکت کنندگان داخلی و خارجی و برخی مقامات کشوری و محلی و به ریاست دکتر مصطفی دولتیار مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار گردید. محورهای مباحث ارایه شده در این جلسه از سوی سخنرانان از قرار زیر است:

- خیزش های اخیر در منطقه هرچند هر کدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارا می باشند اما در عین حال از جنبه های مختلف همانندیهای قابل توجهی با انقلاب اسلامی ایران دارند.

- گفتمان انقلاب اسلامی نفی سلطه و سلطه پذیری است و بیداری اسلامی در منطقه نیز وجوه مشترک بسیاری با این گفتمان دارد.

- ابعاد مختلف تحولات منطقه کماکان و به طور دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار نگرفته اند. برخی آنرا ناشی از دین خواهی مردم خاورمیانه میدانند و برخی مشکلات دیگر مانند سیاسی و اقتصادی را نیز بدان اضافه می نمایند. اما بهر حال آنچه که مسلم است محوریت دو جریان هویت خواهی در روند این تحولات است: - الف :هویت اسلامی؛ ب: هویت عربی

- برخی از کشورهای غربی و اقلیتی در منطقه سعی می کنند قیام مردم بحرین را رویاروئی شیعه در برابر حاکمیت اقلیت سنی توصیف کنند و آن را در گیری شیعی - سنی در منطقه تفسیر نمایند. در حالیکه حتی در انقلاب اسلامی ایران نیز همواره گفتمان اسلامی مطرح بوده است و ایران همواره منادی وحدت جهان اسلام بوده است.

- در ایران همواره گفتمان وحدت اسلامی گفتمان اصلی بوده که مبنای آن همگرائی های بیشتر بین کشورهای اسلامی است. برخی کشورها و بازیگران فرامنطقه ای با آگاهی از این گفتمان و راهبرد ایران بدنبال ایجاد یک موازنه ترس و تهدید برای مقابله با همگرایی منطقه ای هستد.

در پایان نیز برخی از سخنرانان هر چند همگرائی کامل را یک مسئله آرمانی دانستند اما تاکید نمودند که چنین هدفی می تواند به عنوان یک راهبرد کلان ودراز مدت مطرح گردد. در همین چارچوب راهکارهایی را در راستای همگرایی بیشتر منطقه ای ارایه نمودند که محورهای آن از قرار ذیل است:

- افزایش تعاملات دیپلماتیک بین کشورهای منطقه ای؛

- پرهیز از مذاکرات رسانه ا ی؛

- تاکید بر رفع تهدیدات مشترک و افزایش همکاری های معنی دار در همه ابعاد؛

- -همکاری ایران با کشورهای منطقه در راستای مقابله با چالش های مشترک امنیتی از جمله دزدیهای دریائی ، موادمخدر و مانند اینها؛

- - پرهیز از طایفه گرایی و اختلاف افکنی های قومی ومذهبی؛

- تلاش برای بازگشت ثبات به منطقه وجلوگیری از رواج سلفی گری؛

 


٢٣:٥٨ - 1391/12/20    /    شماره : ٤٤٣    /    تعداد نمایش : ٤١١٧خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.