صفحه اصلیاخبارهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با مانقشه سایت
منو اصلی
اخبار > سومین کنفرانس بین‌المللی افغانستان در چارچوب کنفرانس بین‌المللی ایران و مناطق پیرامونی در 3 آبان 96 با مشارکت دانشگاه علامه طباطبایی در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

سومین کنفرانس بین‌المللی افغانستان

سومین کنفرانس بین‌المللی افغانستان در چارچوب کنفرانس بین‌المللی ایران و مناطق پیرامونی در 3 آبان 96 با مشارکت دانشگاه علامه طباطبایی در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی برگزار شد.

این کنفرانس با سخنرانی آقای حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان افتتاح شد. وی با اشاره به تاریخ رقابت قدرت‌های بزرگ در افغانستان، رویکرد آنان را در افغانستان منفی دانسته و علل رشد افراط گرایی دراین کشور را مداخلات خارجی عنوان کرد. وی استراتژی جدید آمریکا را در افغانستان عامل افزایش جنگ‌های نیابتی در این کشور دانست و مطرح کرد که این استراتژی بیش از آنکه به نفع مردم افغانستان باشد، در راستای منافع آمریکا می‌باشد. آقای کرزی در بخشی از سخنان خود به نقش مثبت ایران در افغانستان پرداخت و گفت: در طول 4 دهه گذشته صدای مردم افغان از طریق ایران به گوش جهان رسیده است. وی در نهایت سپردن حق تصیمیم گیری به مردم افغانستان را مهم‌ترین راهکار حل بحران افغانستان دانسته و از کشورهای دیگر خواست این کشور را در این راستا یاری رسانند. خانم دکتر تیشه‌یار از دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان سخنران دیگر این بخش، به راهکارها و پیشنهاداتی جهت توسعه همکاری‌ها با افغانستان اشاره کرد. ایجاد کانال‌های گفتگوی فرهنگی و علمی میان محافل دانشگاهی ایران و افغانستان و همچنین استفاده از ظرفیت مهاجران افغان، از جمله مهم‌ترین پیشنهادات وی بود. پس از پایان بخش ابتدایی کنفرانس، بخش اول با عنوان روندهای جاری، چالش‌ها و بازیگران فعال با ایراد سخنرانی از طرف آقایان محمد عمر داودزی (وزیر سابق امور داخلی افغانستان)، غلام قمر (ژنرال بازنشسته پاکستانی)، و علیرضا حاجیزاده (رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه ج.ا. ایران) آغاز شد. در این بخش مهم‌ترین مطالبی که مطرح شد عبارت بودند از: عوامل طولانی شدن بحران در افغانستان، نیاز افغانستان به داشتن دولتی فراگیر که تمام بازیگران داخلی در آن نقش داشته باشند، نیاز به بازچینش قدرت سیاسی در افغانستان، و لزوم شناسایی همه مسائل و مشکلات قبل از شروع فرایند صلح. در بخش دوم، آقایان داود مرادیان( رئیس موسسه مطالعات استراتژیک افغانستان)، احمد رشید ( نویسنده پاکستانی) و غلامعلی چگینی‌زاده (استاد دانشگاه) به عنوان سخنرانان این بخش، به سخنرانی پرداختند. مهم‌ترین نکات مطرح شده در این بخش عبارت بودند از: توجه به افغانستان به عنوان مرکزی برای همکاری و نه رقابت، توجه به راهکارهای بومی برای حل بحران افغانستان، لزوم گفتگو با همه نیروهای افغان برای رسیدن به صلح، نیاز به اجماع ملی و بین‌المللی برای رسیدن به صلح، وجود دو دیدگاه متعارض درباره مداخلات خارجی و استراتژی آمریکا در افغانستان. کنفرانس بین‌المللی افغانستان در بخش سوم با عنوان همکاری‌های منطقه‌ای و نقش ایران ادامه یافت. آقایان فرامرز تمنا (رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان)، ولفگانگ کلاپر (معاون موسسه ایست وست)، ولادیمیر اوسیو( پژوهشگر روسی) و علیرضا خداقلی پور (رئیس گروه مطالعات غرب آسیا از دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی) به ایراد سخنرانی پرداختند. مهم‌ترین نکات مطرح شده در این بخش عبارت بودند از: لزوم همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای کاهش فقر جهت از میان بردن زمینه‌های رشد تروریسم، لزوم مدیریت روابط با افغانستان به صورت مستقل از دیگر بازیگران، لزوم خارج کردن مسئله افغانستان از دست فرماندهان نظامی، تاکید بر حضور بیشتر ایران جهت ایجاد یکپارچگی منطقه‌ای و توسعه در افغانستان.


٠٩:٥١ - 1396/08/09    /    شماره : ٢٣٠٣    /    تعداد نمایش : ١٠٩٤خروج
صفحه اصلی | اخبار | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.