صفحه اصلیاخبارهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با مانقشه سایت
منو اصلی
اخبار > گزارش شرکت نماینده دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی در سمینار افغانستان و همکاری‌های فرامرزی در مقطعی حیاتی


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش شرکت نماینده دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی در سمینار افغانستان و همکاری‌های فرامرزی در مقطعی حیاتی

سمینار افغانستان و همکاری‌های فرامرزی در مقطعی حیاتی توسط مؤسسه ایست ‌وست بروکسل از 3 تا 5 ژوئن 2016 در استانبول برگزار شد.
ـ این دوازدهمین اجلاس از سال 2013 از سلسله مباحث مربوط به روند استانبول در موضوع افغانستان بود که به شکل زنجیره‌ای در کشورهای مختلف برگزار شده است.
- جناب آقای محسن روحی‌صفت معاون مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی به عنوان دومین سخنران در این نشست شرکت داشت که در دو بخش به تبیین اصول سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان و موضوع بندر چابهار و توسعه رونق اقتصادی در نواحی محروم کشورهای همسایه پرداخت.
ـ تمامی سخنرانان چابهار را به عنوان فاکتور اصلی در ایجاد تحول اقتصادی و سیاسی و درهم‌تنیدگی کشورهای منطقه شمردند و نقش ایران را در افغانستان و آسیای مرکزی (با احتساب فعال شدن چابهار) بی‌بدیل غیرقابل جایگزینی دانستند.
ـ آنان کریدورهای دیگر اقتصادی همچون خط لوله تاپی، یک جاده یک کمربند و خط انتقال برق از تاجیکستان را پروژه‌های مکمل برای در هم آمیختگی اقتصادی منطقه برشمردند.
سخنرانان پاکستانی نیز به نقش مهم چابهار اشاره و آن را رقیب بندرگوادر ندانسته بلکه مکمل بندر گوادر می‌دانستند که می‌تواند همبستگی منطقه‌ای را تقویت و با اتصال خط آهن 70 کیلومتری بین دو بندر نقص‌ها و مشکلات یکدیگر را برطرف نماید.
ـ یکی از آنان به سخنرانی اخیر سفیر کشورمان در اسلام‌آباد در مؤسسه مطالعات استراتژیک پاکستان اشاره و به مکمل بودن دو بندر اشاره داشتند.
ـ سخنرانان هندی و آسیای مرکزی توسعه چابهار را شروع بازی بزرگ در منطقه می‌دانستند که با ورود فعال ایران به این بازی پس از معاهده هسته‌ای، تحول مهمی در منطقه ایجاد خواهد شد.
ـ برخی از سخنرانان بر احیای پیمان ایران، پاکستان، ترکیه و افغانستان (سعدآباد) تأکید و خواستار اقدامی در این موضوع بودند.
ـ آقای فلچر سفیر سابق آلمان و معاون مؤسسه ایست ‌وست که ریاست کنفرانس را برعهده داشت بر اهمیت حضور فعال ایران در موضوعات سیاسی و اقتصادی منطقه تأکید کرد و اضافه کرد که نقش چین نیز در افغانستان در حال افزایش است.
ـ نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان مشارکت ایران در تحولات افغانستان را بسیار بااهمیت شمرد و اظهار امیدواری کرد پس از معاهده هسته‌ای، ایران نقش بیشتری در تحولات اقتصادی و سیاسی افغانستان ایفا نماید.
ـ وی ادامه داد شرایط سیاسی در پاکستان به نفع همه است و باتوجه به حضور جناب آقای اشرف غنی در کابل معلوم نیست چنین فرصت‌ همکاری بین دو کشور در آینده وجود داشته باشد. لذا باید همه همسایگان افغانستان از فرصت موجود برای همکاری و پیشرفت بهترین استفاده را بکنند. وی از جمهوری اسلامی ایران برای اقدامات انجام داده در چابهار تشکر کرد.
ـ وجیه‌الله رئیسی مدیرکل همکاری اقتصادی در وزارت اقتصاد افغانستان گفت: چنین پیشرفتی در موضوع چابهار تا چند سال پیش غیرقابل پیش‌بینی بود ولی امروز در فضای پسابرجام همکاری‌ها به خوبی پیش می‌رود سیاست ما باز کردن درها برای دسترسی تجاری در هر جایی است.
ـ حمدالله فاروقی وزیر سابق تجارت افغانستان ضمن تأکید بر اهمیت چابهار گفت: باید در تجارت، نقش اصلی را به بخش خصوصی بدهیم و با مقررات‌زدایی و آسان‌سازی تجاری، ترانزیت را تسریع بخشیم.
ـ سفیر فعلی آلمان در کابل سیاست قدرت‌های بزرگ در افغانستان را در گذشته پر اشتباه توصیف کرد و این سیاست‌ها را باعث گسترش فساد در افغانستان دانست که مانع ظرفیت‌سازی برای افغان‌ها در کشورشان شد. وی تصریح کرد کشورهای کمک‌کننده، دیگر از افغانستان حوصله‌شان سررفته است. اوباما دنبال آن است که با ختم حضور در افغانستان میراثی جدید از خود بر جای گذارد.
ـ داود موسی (افغانی) از کمیسیون مشترک بازرگانی افغانستان و پاکستان گفت: پاکستان سالانه 000/500 هزار دلار از ترانزیت کالا از کراچی به افغانستان سود می‌برد و لذا باید سخت‌گیری‌های خود را در ترانزیت کالا کاهش و با فساد در گمرک کراچی مقابله کند.
ـ رئیس پاکستانی کمیسیون مشترک بازرگانی افغانستان و پاکستان گفت: در جهت انسجام همکاری بین کشورهای همسایه افغانستان پیشنهاد می‌نمایم بخش خصوصی ایران و هند به همراه پاکستان و افغانستان کمیسیون مشترک بازرگانی تشکیل دهند تا بتوانیم از تجارب یکدیگر برای تسهیل امر ترانزیت بهره گیریم.


١١:٢٥ - 1395/10/22    /    شماره : ١٩١٢    /    تعداد نمایش : ٣٢٧١خروج
صفحه اصلی | اخبار | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.